35 LAT KS MARATONKA GRAJEWO

Uroczyste otwarcie wystawy

Dość nietypowo w Grajewskiej Izbie Historycznej otwarta została wystawa poświęcona 35–leciu działalności Klubu Sportowego Maratonka Grajewo. Zgromadzeni goście weszli do sali wystawowej po haśle „Gotowi do otwarcia wystawy? Start!” i wystrzale z pistoletu startowego.

Na uroczystość przybyło wielu gości – prawdziwych przyjaciół klubu. Wśród nich: poseł na sejm Kazimierz Gwiazdowski, przedstawiciele starostwa powiatowego z wicestarostą Tomaszem Cebelińskim, władze miasta z burmistrzem Dariuszem Latarowskim, przedstawiciele gminy Grajewo z sekretarzem Kazimierzem Grabowski. Byli też samorządowcy, przedstawiciele służb mundurowych, delegacje szkół, harcerze, sponsorzy oraz członkowie i sympatycy Maratonki. Wszystkich przywitał prezes klubu Marcin Myszka.

Po przywitaniu Jarosław Dembiński – jeden z założycieli Maratonki – w towarzystwie Marii Gudel i Małgorzaty Rańko – koleżanek z początku działalności i biegowej przygody, opowiadał o powstaniu i pierwszych latach społecznej pracy. To czas, kiedy Maratonka pokazuje się na trasach biegowych nie tylko w kraju, ale i za granicą. Szczytem był udział w maratonie w Nowym Jorku. Natomiast bieganie w zwykłych trampkach czy tenisówkach było wtedy na porządku dziennym.

Po części oficjalnej, w konwencji dialogu działaczy i gości, toczyła się niezwykła rozmowa w sali konferencyjnej. Tu podkreślano, że Maratonka od początku była typowo amatorskim klubem, który działał (i działa) dzięki społecznej pracy zwykłych ludzi, ale też dzięki wsparciu ze strony władz miasta, powiatu, gminy i sponsorów. Nie ma trenerów, nie ma systematycznych (zorganizowanych) treningów. Mimo to, jej zawodnicy, jak przykładowo – Karol Krzyżanowski, osiągają spore sukcesy. Wystawa jest najlepszym dowodem, że pomoc organizacyjna, rzeczowa i finansowa nie idzie na marne. Klub to prawdziwa promocja Grajewa i powiatu grajewskiego.

O sukcesach i trudnych latach działalności mówili: Wiesław Jerulank, Waldemar Szycik, Lech Żabiński. Marcin Myszka – prezes klubu – opowiedział o dzisiejszym okresie działalności i imprezach organizowanych w mieście i gminie, z których najbardziej znany jest Międzynarodowy Uliczny Bieg Wilka. XXI edycja tej imprezy była w maju.

Po części wspomnieniowej przyszła pora na wystąpienia gości. Ta część rozpoczęła się od odczytania listu gratulacyjnego Marszałka Województwa Podlaskiego – Artura Kosickiego. Po tym poseł – Kazimierz Gwiazdowski przypomniał jak wiele go łączy z klubem i wręczył prezesowi klubu okolicznościową platerę. Wiele słów uznania popłynęło ze strony wicestarosty powiatu – Tomasza Cebelińskiego, który poza pamiątkowym pucharem wręczył wiązanki kwiatów dla pierwszych Maratonek, co przyjęte zostało burzą oklasków. Natomiast burmistrz miasta – Dariusz Latarowski wręczając prezesowi pamiątkową platerą bardzo podkreślił, że Maratonka widoczna jest w życiu miasta i popularyzuje sport i rekreację, czym uczestniczy w życiu Grajewa. Nie zabrakło miłych słów od sekretarza gminy Grajewo – Kazimierza Grabowskiego. Sekretarz wręczył prezesowi Myszce stoper elektroniczny, który przyda się przy organizowaniu kolejnych biegów. Podkowę na szczęście wręczył sołtys wsi Białogrądy – Wojciech Łajewski.

Już na zakończenie padła propozycja, by jubileusz 40–lecia odbył się na stadionie lekkoatletycznym w Grajewie. Pomysł ten spodobał się wszystkim obecnym. Trzeba dodać, że takowego stadionu na razie w Grajewie nie ma… Mamy jeszcze 5 lat.

Okolicznościową wystawę 35–lecia działalności Klubu Sportowego Maratonka można zwiedzać w Grajewskiej Izbie Historycznej, ul. Ełcka 30 do 20 XII.
Galeria zdjęć www.maratonka.pl
WJ